2024.04.19. - Emma

Támogattuk, hogy humanitárius különgéppel mehessenek a Baptisták Haitira életeket menteniA Haiti földrengésről érkező hírek mindenkit sokkoltak. Egy egyébként is szegény térség nyomorban élő lakosságát hogy csaphat teljesen a földre a természet?!

A MÁTRIX Közhasznú Alapítvány egy kisebb összegű támogatással segíti a Baptisták nemzetközi mentőcsapatának munkáját.Bízunk benne, hogy sok ember megmenekült a mentési segítség révén azok közül is, akikről az első pillanatokban az eszközök hiánya miatt lemondott mindenki.

Háttér:

Helyi idő szerint reggel nyolckor szállt fel az a különjárat, amely a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatát szállítja Port-au-Prince-be. Az észak-karolinai baptisták által bérelt, Raleigh-ből induló kisgép leszállási engedélyt kapott a romba dőlt fővárosba, ahová várhatóan kora este érkezik. Sikerült felvenni a kapcsolatot egy helyi partnerszervezettel, amely már várja a baptista csoportot. Az orvosok és ápolók egy épen maradt klinikán fogják ellátni az áldozatokat, a többi speciális szakember pedig a túlélők mentésében segít majd – tájékoztatott Pavelcze László, a 7 fős nemzetközi mentőcsapat magyar vezetője.

A földrengés után pár nappal:

Haiti földrengés - Holttestekből építenek úttorlaszokat

Haitin már eltemették a keddi pusztító földrengés hétezer áldozatát, s közben a fővárosiak úttorlaszokat kezdtek emelni holttestekből Port-au-Princen utcáin, tiltakozva a segélyek késése miatt.

René Préval haiti elnök közölte csütörtökön, hogy hétezer áldozatot tömegsírba helyeztek. A haiti államfő Leonel Fernandezt, a szomszédos Dominikai Köztársaság elnökét fogadta a fővárosi repülőtéren. Fernandez az első külföldi államvezető, aki felkereste Haitit a földrengés után. A dominikai elnök azt mondta, hogy jelen pillanatban az egyik legfontosabb dolog, amire Haitinak szüksége van, az a segítség a halottak eltemetéséhez.

A vöröskereszt becslése szerint 45-50 ezren haltak meg a haiti földrengésben. Korábbi helyszíni tudósítások arról szóltak, hogy holttestek hevernek szerte Port-au-Prince-ben. Az oszladozó tetemek bűze miatt a fővárosiak kendővel takarják el orrukat. A holttesteket teherautókkal szállítják a fővárosi központi kórházhoz, az intézet vezetője szerint a hullaháznál mintegy 1500 holtestet halmoztak fel.

Szemtanúk szerint a fővárosiak úttorlaszokat kezdtek emelni holttestekből Port-au-Princen utcáin, tiltakozva a segélyek késése miatt. A Time magazin fotósa, Shaul Schwarz arról számolt be, hogy legalább két ilyen hullarakást látott a fővárosban. "Elkezdték lezárni az utakat holttestekkel, komisszá válik a helyzet, az embereknek elegük van abból, hogy nem kapnak segítséget" - mondta.

Az ENSZ legfrissebb jelentésében arról tájékoztatott, hogy haiti missziójának legalább 36 tagja vesztette életét, 73-an megsérültek és 160-an eltűntek. A földrengésben összedőlt a haiti ENSZ-misszió központi épülete. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közölte, hogy csodával határos módon túlélte a katasztrófát az ENSZ egyik észt alkalmazottja, akit négyméteres romhalmaz alól szabadítottak ki két nappal a földrengés után.

Gordon Brown brit miniszterelnök azt mondta, hogy Haiti elképzelhetetlen tragédián esett át, és az országnak "a világ figyelmének, együttérzésének és humanitárius segélyezésének központjába kell kerülnie".