2024.04.16. - Csongor

WARC2 Értékesítési Vásár

WARC2 Értékesítési VásárVásárt tartott Szegeden a szegedi MÁTRIX Közhasznú Alapítvány és a szabadkai Danilo Kis Alapítvány által szervezett projektben résztvevő hátrányos helyzetű és tehetséges fiatalok részvételével. Az Értékesítési Vásár és Kiállítás látogatói csutkababákat, gyöngyből fűzött nyakláncokat, levendulás szappanokat, nemeztárgyakat tekinthettek-és vásárolhattak meg. A hagyományőrző, valamint tehetséggondozó programot az Európai Unió, Magyarország - Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatta.

Csutkababa, színes gyöngyökből fűzött nyaklánc, levendulás szappan – néhány abból a kínálatból, amelyből az Értékesítési Vásár és Kiállítás látogatói választhattak. 2012 februárjában indult a Magyarország - Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program második szakasza. Dudás Zsanett, a MÁTRIX Közhasznú Alapítvány munkatársa: "A projekt célja az volt, hogy a fiatalokat, a gyerekeket bevonjuk. És felelevenítsük a régi, kézműves szakmákat."

Több száz magyar és szerb fiatal ismerkedett a gyöngyfűzéssel, az ázsiai eredetű, ősrégi technikával, a nemezeléssel, valamint a szappankészítéssel - mondta Aleksandar Zec, a szabadkai Danilo Kis Alapítvány munkatársa. "A nemezelés elég populáris technika Szabadkán. A dekupázs is, de a szappankészítés volt a legérdekesebb, mert az anyagokat nem tudta beszerezni mindenki, ezért ez a legegzotikusabb mind a három között." A szappankészítés rejtelmeivel a nyári szabadkai alkotótábor lakói is megismerkedhettek. A kókusz és levendula illatú szappanokat ún. hidegeljárással készítették.