2024.03.19. - József, Bánk

A gombás fertõzés gyakori betegség

A láb gombás fertõzése az egyik leggyakoribb bõrgyógyászati panasz. Fonalas, penész vagy sarjadzó gombák okozhatják. Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszketõ, hólyagos kiütések formájában. Súlyosabb esetekben átterjedhet a körmökre is, illetve feltûnhet a test egyéb hajlataiban, hónaljban, combtõnél is. Megelõzni egyszerûbb, a kezelése olykor igen hosszadalmas és a fertõzés hajlamos a kiújulásra.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A gomba a bõrben gyakran belülrõl kifelé növekszik, repedezetté teszi a bõrt, és irritációt okoz. Ezért néz ki gyakran a gombás fertõzés úgy, mint egy piros, kerek folt.

A bõr egyik leggyakoribb gombás fertõzése az úgynevezett atléta-láb, melynek orvosi neve "tinea pedis" (a láb gombás fertõzése). Nevével ellentétben ez nem olyan gombásodás, amit csak sportolók kaphatnak el. Valójában ez egy nagyon gyakori gombás fertõzés, ami általában a lábujjak között alakul ki, és rendkívül ragályos. Az atléta-láb fertõzés könnyen elkapható, ha az ember közös öltözõt, vagy akár közös törülközõt használ. Ha nem kezelik, a fertõzés átterjedhet a talpra, a lábfej oldalaira és a lábujj körmökre is. A tinea pedis gyakori jele és tünete, hogy a bõr gyulladtá válik, viszketni kezd, bizonyos bõrterületek elhalnak, illetve nedvedzés, vagy hólyagképzõdés, a bõr repedezettsége vagy hámlása észlelhetõ. Az atléta-láb fertõzést tovább bonyolíthatja a kellemetlen szaggal járó baktérium okozta felülfertõzõdés is.

A köröm gombás fertõzései
Az onychomycosis – ismertebb nevén a körömgombásodás – a gombás eredetû megbetegedések egyik leggyakoribb fajtája. Ezt a betegséget szabad szemmel látható gombák okozzák, melyek a köröm lemezén belül, illetve az alatt telepednek meg, és a szarurétegek bontásával az érintett köröm megvastagodásához, deformálódásához, elszínezõdéséhez vezetnek. Legkönnyebben a már eleve repedezett, illetve sérült körmökön, és nedves, meleg, fénynek kevésbé kitett helyeken fejlõdik ki a betegség. A lábkörmök gombás fertõzöttsége ezért sokkal gyakoribb, mint a kézkörmök ilyen jellegû elváltozása. A fertõzés az érintett körömrõl a szomszédos bõrterületekre (pl. a láb- és kézujjak közeire), valamint a többi körömre is átterjedhet. A lábkörmök gombás fertõzése fájdalmat okozhat, a köröm torzulása a körömágyat is károsíthatja. A deformálódott köröm nehezítheti a járást, a cipõviselést. A nagyobb területekre átterjedõ fertõzés súlyos szövõdmények (pl. orbánc, ekcéma) forrása lehet.

A száj és nyelõcsõ gombás fertõzései
A nyálkahártya leggyakoribb gombás fertõzése a szájpenész, melynek tünete a szájüreget és a nyelvet borító fehér lepedék. A fehér lepedék kifejezetten vörös és gyulladt nyálkahártyát fed el. Okozója a Candida nevezetû gomba. A szájpenész átterjedhet a torokra és a nyelõcsõbe, ahol gyulladást és fájdalmat okoz. A lakosság 20%-ánál viszont megtalálható a szájában a Candida, anélkül, hogy bármilyen problémát okozna.

A belsõ szervek gombás fertõzései
A legtöbb belsõ fertõzést az Aspergillus gomba bejutása okozza. Ennek az úgynevezett "behatoló" gombának a spórái mindenhol megtalálhatók. Belélegezzük õket, és a légcsövön keresztül kerülnek a szervezetbe. Az Aspergillus gomba általi fertõzés a legyengült immunrendszerû ember számára életveszélyes lehet. Szerencsére ez a fertõzés ritkán fordul elõ.

A gombaspórák belégzése számos más betegség forrása is lehet:
Kialakulhat asztmás megbetegedés. Ez bizonyos foglalkozási körökben pl. gazdálkodók, galambtenyésztõk, sörfõzõk esetében gyakrabban megfigyelhetõ.

Létrejöhet gombás csomó. Ez azoknál az embereknél fordul elõ, akik olyan tüdõbetegségen estek át, mint pl. tuberkulózis (TBC), ami egy üreget alakít ki a tüdõben. Ebben az üregben a spórák egy gombás csomóvá alakulnak, ami sok esetben nem okoz problémát a betegek számára, de más betegség forrása lehet.

A gombák megtelepedhetnek a tüdõben. Súlyosan legyengült ellenállóképességû embereknél, a gomba megtelepedhet a tüdõben, és végül megjelenhet a vérben is, ami végzetes lehet.

A hüvely gombás fertõzései
Kis mennyiségû hüvelyi folyás normális. Némelyek esetében ez gyakrabban, másoknál ritkábban fordul elõ. A menstruációs ciklus során különbözõ erõsségû lehet a folyás. A peteérés ideje alatt (a két menstruáció között) a folyás kicsit erõsebb. Körülbelül napi 5 ml egyáltalán nem szokatlan. A váladék sûrûsége szintén változik.

Kezelést a viszketõ érzéssel kísért, túl erõs hüvelyi folyás igényel. A problémát mindig a hüvelyi környezet egyensúlyának felborulása okozza, például baktériumok, élõsködõk, gombák vagy vírusok elszaporodása. Kiváltó tényezõ lehet még az intim betét, egészségügyi betét vagy a túl szûk szintetikus anyagból készült fehérnemû viselése által okozott irritáció is.

A hüvelyi környezet egyensúlyzavarának legfõbb kiváltó okai lehetnek tehát:
- gombák (Candida) elszaporodása,
- baktériumok elszaporodása,
- Chlamydia fertõzés,
- Trichomonas fertõzés.
- Candida gomba elszaporodása

A Candida gomba többféle módon kerülhet a hüvelybe: például vécépapír vagy törlõkendõ által, amit korábban a végbélnyílás tisztítására használt. A bélrendszerben lévõ gomba ott nem okoz problémát. Néhány nõ esetében azonban a gomba pontosan a szaporodásához szükséges tápanyagokat találja meg a hüvelyben: cukrot és savat. Különösen a menstruációs ciklus második felében, terhesség alatt, fogamzásgátló szedésekor, és cukorbetegség esetén magasabb a hüvely cukortartalma.

A Candida folyás sûrû, túrószerû, fehér és szagtalan. Gyakran a szeméremajkak is irritálttá válnak: a vizelés és szexuális közösülés fájdalmat okozhat.

A baktériumok elszaporodása
A túlzott hüvelyi folyás legtöbb formáját a hüvelyi flóra egyensúlyának felborulása okozza. A "flóra" a mikro-organizmusok összességét jelenti (baktériumok, gombák, stb.), amelyek a hüvelyben élnek, és normál esetben nem okoznak semmilyen problémát. Elõfordulhat, hogy néhány mikroorganizmus száma hirtelen megnövekszik, és más fajokat elnyomva megbontja az egyensúlyt. Fõleg a "kokkuszok", azaz a gömb alakú baktériumok felelõsek ezért a jelenségért. A bakteriális folyás sûrû, szürkés-fehér folyadék, kellemetlen szaggal ('döglött hal').

Chlamydia fertõzés
A hüvelyi környezet egyensúlyzavarának egyik lehetséges oka, a Chlamydia fertõzés, rendkívül veszélyes lehet. Ez szexuális úton terjedõ betegség. Azonnal forduljon orvoshoz, ha óvszer nélküli szexuális kapcsolata volt, és azt követõen furcsa hüvelyi folyást, belsõ vérzést, vagy hasi fájdalmat észlel.

Trichomonas fertõzés
A Trichomonas vaginalis egy ostoros egysejtû, mely nemi érintkezéssel terjed. Viszketéssel járó, zöldes-sárga, habos, bûzös folyás esetén kell rá gondolni. Friss hüvelykenet mikroszkópos vizsgálatával gyorsan diagnosztizálható.
bohócdoktor vizit szja 1%